Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041/4341055
MAIL: rakova@rakova.sk

Vyberte váš jazyk

erb obceDobrý deň. Úvodom sa chcem spýtať, ako pokračuje realizácia sochy Jána Palárika (či sa stále hľadajú finančné prostriedky, alebo už sa začalo aj s vlastnou výrobou sochy).

Nie je to dávno, čo som pozeral návrh sochy Jána Palárika. Podľa mojho názoru je navrhnutá podoba sochy príliš strohá. Taká významná osobnosť, akou nepochybne bol Ján Palárik, si určite zaslúži väčšiu poctu od jeho spolurodákov. Ako veľký obdivovateľ antickej architektúry a sochárstva som prišiel na jeden zaujímavý nápad. Nepochybne najväčším sochárskym dielom, aké kedy vzniklo, bol Rhodoský kolos. Bola to 30-35m vysoká socha gréckeho boha slnka Helia zo zliatin medi a železa, ktorá stála pri vchode do rhodoského prístavu. A práve Rhodoský kolos ma natoľko uchvátil, že som sa začal pohrávať s myšlienkou napodobenia tohoto veľdiela. Myslíte, že by sa spoločným úsilím občanov podarilo na projekt takéhoto rázu pritiahnuť dostatok sponzorov? Zaiste by to bola pre Jána Palárika veľká pocta a zároveň by sa niekoľkonásobne zvýšil cestovný ruch v našej obci. V porovnaní s ostatnými obciami nemá Raková s výnimkou chrámu turistom čo ponúknuť (Stará Bystrica má orloj, Turzovka má Živčákovú, Oščadnica má lyžiarské stredisko na Veľkej Rači a mohol by som ďalej menovať). Navyše, socha by ideálne vyplnila prázdné miesto na nedávno dokončenom námestí a taktiež by architektonicky dopĺnila budovu farského chrámu. Preto Vás touto cestou žiadam, aby ste starostlivo zvážili, akým smerom sa chcete v prípade realizácie sochy uberať. O Vašom rozhodnutí ma prosím informujte.
Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

S pozdravom Ladislav Čišecký

Odpoveď:

Dobrý deň

Socha Jána Palárika je už dokončená a pripravená na osadenie. Viac než na veľdielo budeme potrebovať sponzorov na získanie financií potrebných na opravu a náter fasády kostola.
S pozdravom Anton Heglas, starosta obce 

zskasociaciatespolommspalarik

euresmojekysuceocrzemanikovazs palarikazs milana mravca