TEL: 041/4341055
MAIL: rakova@rakova.sk

Vyberte váš jazyk

visegrad_fund_logo_web_black_800Nádherný spoločný deň prežili deti zo Základnej školy Milana Mravca z Rakovej s kamarátmi zo Základnej školy, MŠ a ZUŠ zo Starej Vsi nad Ondřejnici .

V rámci projektu  Common  partners´ days  sa dňa 20.12.2012 konala akcia pre deti Mikulášska  nádielka  spojená  s adventným koncertom v kostole Jána Krstiteľa v Starej Vsi . Deti pripravili krásny program plný piesní a tradícii a navodili príjemnú predvianočnú atmosféru.  Potešili sa  i oneskorenej návšteve Mikuláša, ktorý každé z detí obdaroval  mikulášskym balíčkom. V poobedňajších hodinách mali deti pripravený záujmový program podľa výberu: niektorí si zacvičili v telocvični, iných zaujala výroba drobností  z pálenej hliny. Záver sa ozýval spoločným spevom kolied a piesní s prianiami na ďalšie stretnutia.

Hodové dni na Rakovej

I veľká priazeň počasia prispela k tomu, že sa z nedele 09.09.2012 stal nádherný hodový deň v Rakovej. Ráno odštartoval bežecký pretek s názvom „ Rakovská PoHodová trinástka“. Hodová slávnosť obce sa koná pri príležitosti sviatku Narodenia Panny Márie, ktorej je zasvätený kostol v srdci obce, kde bola odslúžená slávnostná svätá omša. Návštevníci si mali možnosť prezrieť jarmok ľudových remesiel s možnosťou zakúpenia tradičných ručne vyrobených výrobkov. Premiéru hodových slávnosti vyskúšalo nové námestie Jána Palárika, na ktorom sa odohral bohatý kultúrny program s medzinárodnou účasťou v rámci projektu „Common partners´ days“ podporeného z Medzinárodného Višegrádskeho fondu. V úvode programu vystúpila ľudová hudba bratov Kubalovcov. Po vyhodnotení bežeckého preteku nasledovalo oficiálne zahájenie kultúrneho programu s príhovorom starostu obce Mgr. Antona Heglasa, v ktorom taktiež privítal hostí z družobných obcí : Stará Ves nad Ondřejnici z Českej republiky a Gmina Lipowa z Poľskej republiky. Program pokračoval vystúpením harmonikárky Mirky Kmoškovej, folklórnej skupiny Rakovanka a pásmom detí z centra voľného času z Rakovej. Obdiv si svojim vystúpením zaslúžil i chrámový zbor Gaudium. Hostia z poľskej republiky predviedli tradičné poľské piesne v podaní rodinnej goralskej kapely Moronicky. Nasledovalo vystúpenie Lašského súboru piesní a tancov Ondřejnica zo Starej Vsi nad Ondřejnici, ktorý očarili tanečno-speváckym vystúpením v pestrých českých krojoch. Čerešničkou kultúrneho programu sa stalo vystúpenie hudobnej skupiny Drietomanka, ktorá už tradične korunuje program hodových dní do neskorých večerných hodín. V areáli materskej školy sa uskutočnila Oblastná výstava králikov a drobných zvierat. Ceny najlepším chovateľom odovzdávali poslanec NR SR PhDr. JUDr. Ján Podmanický, starosta obce Mgr. Anton Heglas, predseda ZO SZ chovateľov Miroslav Ondrušek a tajomník František Chabreček. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa pričinili o priebeh slávností a taktiež návštevníkom za príjemnú atmosféru a spokojnosť.

Fotagaléria

visegradV rámci projektu Spoločné partnerské dni sa uskutočnia tieto akcie: Medzinárodný futbalový turnaj o pohár Starostu (15.07.2012), Deň svätého Mikuláša pre deti (07.12.2012), Hasičská súťaž o pohár kapitána Heglasa (01.09.2012), Rakovské hody (09.09.2012).

Turnaja sa zúčastnili: FK Polom Raková – účastník V. ligy,
FK Slávia Staškov – nováčik V. ligy,
Spartak Jablunkov (CZ)
LKS Leśna (PL)
Zahraniční účastníci hrajú v súťažiach na úrovni našej V. ligy.
Prvý zápas: FK Polom Raková – LKS Leśná 2:1 (1:0)
Prvý polčas vyrovnaného stretnutia začali lepšie domáci, ktorí sa ujali vedenia gólom Gavlasa. V úvode druhého polčasu hostia vyrovnali Biegunom, potom ešte nastrelili brvno, no záver lepšie zvládli domáci, keď víťazný gól vsietil Šimurda.
Druhý zápas: FK Slávia Staškov – Spartak Jablunkov 5:0 (3:0)
Pred jeho úvodom turnaj slávnostne otvorili starosta obce Mgr. Anton Heglas, predseda FK Stanislav Grečmal a poslanec družobnej obce Leśná.
Už od prvého hvizdu rozhodcu Staškovania naznačili, kto bude pánom na ihrisku a postupne súperovi z Čiech nasúkali 5 gólov, ktoré strelili: Badžgoň, Páleník, Čambora, Gotwald M. a Heglas.
Ako sa zlepšovalo počasie tak rástla i nálada všetkých účastníkov. O dobrý a úspešný priebeh prestávky sa postarali i najmladšie futbalové nádeje, žiaci Rakovej a Staškova, keď domáci zvíťazili 3:0. Príjemným spestrením bolo i dvojité vystúpenie mažoretiek Ella z Rakovej.
Návštevníci si mohli pochutiť i na chutnom guláši, ktorý mal pod dohľadom Viliam Beňo ako i na ostatných špecialitách. Deti sa mohli vyšantiť na detskom kolotoči, nafukovacom hrade a iných atrakciách.
Zápas o tretie miesto: LKS Leśná – Spartak Jablunkov 4:2 (1:1)
Góly: Borak, Ledniowski, Kowalczyk, Binda – Kluz, Szotkowski
Prvý polčas bol stretnutí zahraničných účastníkov vyrovnaný. V druhom polčase Jablunkovanom už dochádzali sily, čo Leśná využila a pohodlne dotiahla polčas do víťazného konca.
Zápas o prvé miesto: FK Polom Raková – Slávia Staškov 4:0 (0:0)
To čo sme si v duchu priali sa stalo realitou a vo finále sa stretli v susedskom derby domáci s nováčikom V. ligy Staškovom. Zápas sa určite početnej diváckej kulise musel páčiť. Dlho bol vyrovnaný i keď domáci mali viac šance a tieto v druhom polčase začali postupne premieňaj. Najskôr sa ujali vedenia Gavlasom a potom góly pridávali Šimurda, Maľovaník a konečné víťazstvo pečatil Tatarčiak. Zápas sa hral slušne a korektne, za čo patrí uznanie obom mužstvám.
Jednotlivé stretnutia rozhodovali: Petrák, Drozd, Greňo, Šuška
Konečné poradie: 1. FK Polom Raková
2. Slávia Staškov
3. LKS Leśná
4. Spartak Jablunkov
Individuálne ocenenia: najlepší strelec: Šimurda, Gavlas, najlepší brankár: Kuzma (všetci Raková)
Týmto však turnaj nekončil, v spoločenskej časti sa diváci potešili veľkou vatrou, ktorú postavili pracovníci OKVS Raková a ktorá bola zapálená na počesť vyhlásenia zvrchovanosti SR.
Zákuskom vydareného dňa bolo odpálenie nového muzikálneho ohňostroja, ktorý bolo vidieť zo širokého okolia. Tancuchtivých až do neskorých nočných hodín zabávala HS Relax. Za vydarený deň ďakujeme všetkým tým, ktorí sa na ňom finančne alebo materiálne podieľali: Medzinárodný višegrádsky fond, FK Polom Raková, Obec Raková, OKVS Raková, CVČ Raková, Anton Heglas, Peter Šuška, Milan Bukovan, Milan Skybík, Peter Kováč, Jaroslav Jurčo, Štefan Jurčo, Jozef Martiník ml., Daniel Martiník, Mária Martiníková, Júlia Sakmárová, Jozef Smolka, Marika Holeščáková, Eugen Konečný ml, Eugen Konečný st., Pavol Zverec, Dominik Urbaník, Roman Jakubík, Jozef Majerík, Repčáková-Heglasová, Eva Kullová, Tomáš Mravec, Pavol Matyšák, Jozef Michalík, Štefan Turiak, Anton Kajánek, Richard Čič, Libuša Comorková, Jana Liščáková, Milan Delinčák, Alojz Matyšák, Alojz Kováčik, Milan Poláček, Jozef Šamaj, Jozef Čišecký, Jarmila Nekorancová, Stanislav Kováčik, Miroslav Šperka, Pavol Goralka, Iveta Baculáková a Rado Petrek.
Stanislav Grečmal
Predseda klubu FK Polom Raková

Medzinárodný futbalový turnaj v Rakovej

Ani zamračená obloha a uplakané počasie nezabránila organizátorom – FK Polom a Obci Raková na úspešnom priebehu Medzinárodného futbalového turnaja o Putovný pohár starostu obce Raková, ktorý sa konal v rámci projektu „Common partners´days“ podporeného Medzinárodným višegrádskym fondom dňa 15.07.2012 v areáli FK Polom Raková. Turnaja sa zúčastnili: FK Polom Raková – účastník V. ligy, FK Slávia Staškov – nováčik V. ligy, Spartak Jablunkov (CZ)LKS Leśna (PL)
Zahraniční účastníci hrajú v súťažiach na úrovni našej V. ligy. Prvý zápas: FK Polom Raková – LKS Leśná 2:1 (1:0)Prvý polčas vyrovnaného stretnutia začali lepšie domáci, ktorí sa ujali vedenia gólom Gavlasa. V úvode druhého polčasu hostia vyrovnali Biegunom, potom ešte nastrelili brvno, no záver lepšie zvládli domáci, keď víťazný gól vsietil Šimurda.Druhý zápas: FK Slávia Staškov – Spartak Jablunkov 5:0 (3:0)Pred jeho úvodom turnaj slávnostne otvorili starosta obce Mgr. Anton Heglas, predseda FK Stanislav Grečmal a poslanec družobnej obce Leśná.Už od prvého hvizdu rozhodcu Staškovania naznačili, kto bude pánom na ihrisku a postupne súperovi z Čiech nasúkali 5 gólov, ktoré strelili: Badžgoň, Páleník, Čambora, Gotwald M. a Heglas. Ako sa zlepšovalo počasie tak rástla i nálada všetkých účastníkov. O dobrý a úspešný priebeh prestávky sa postarali i najmladšie futbalové nádeje, žiaci Rakovej a Staškova, keď domáci zvíťazili 3:0. Príjemným spestrením bolo i dvojité vystúpenie mažoretiek Ella z Rakovej. Návštevníci si mohli pochutiť i na chutnom guláši, ktorý mal pod dohľadom Viliam Beňo ako i na ostatných špecialitách. Deti sa mohli vyšantiť na detskom kolotoči, nafukovacom hrade a iných atrakciách. Zápas o tretie miesto: LKS Leśná – Spartak Jablunkov 4:2 (1:1)Góly: Borak, Ledniowski, Kowalczyk, Binda – Kluz, SzotkowskiPrvý polčas bol stretnutí zahraničných účastníkov vyrovnaný. V druhom polčase Jablunkovanom už dochádzali sily, čo Leśná využila a pohodlne dotiahla polčas do víťazného konca.Zápas o prvé miesto: FK Polom Raková – Slávia Staškov 4:0 (0:0)To čo sme si v duchu priali sa stalo realitou a vo finále sa stretli v susedskom derby domáci s nováčikom V. ligy Staškovom. Zápas sa určite početnej diváckej kulise musel páčiť. Dlho bol vyrovnaný i keď domáci mali viac šance a tieto v druhom polčase začali postupne premieňaj. Najskôr sa ujali vedenia Gavlasom a potom góly pridávali Šimurda, Maľovaník a konečné víťazstvo pečatil Tatarčiak. Zápas sa hral slušne a korektne, za čo patrí uznanie obom mužstvám.Jednotlivé stretnutia rozhodovali: Petrák, Drozd, Greňo, ŠuškaKonečné poradie: 1. FK Polom Raková 2. Slávia Staškov 3. LKS Leśná 4. Spartak JablunkovIndividuálne ocenenia: najlepší strelec: Šimurda, Gavlas, najlepší brankár: Kuzma (všetci Raková)Týmto však turnaj nekončil, v spoločenskej časti sa diváci potešili veľkou vatrou, ktorú postavili pracovníci OKVS Raková a ktorá bola zapálená na počesť vyhlásenia zvrchovanosti SR.Zákuskom vydareného dňa bolo odpálenie nového muzikálneho ohňostroja, ktorý bolo vidieť zo širokého okolia. Tancuchtivých až do neskorých nočných hodín zabávala HS Relax. Za vydarený deň ďakujeme všetkým tým, ktorí sa na ňom finančne alebo materiálne podieľali: Medzinárodný višegrádsky fond, FK Polom Raková, Obec Raková, OKVS Raková, CVČ Raková, Anton Heglas, Peter Šuška, Milan Bukovan, Milan Skybík, Peter Kováč, Jaroslav Jurčo, Štefan Jurčo, Jozef Martiník ml., Daniel Martiník, Mária Martiníková, Júlia Sakmárová, Jozef Smolka, Marika Holeščáková, Eugen Konečný ml, Eugen Konečný st., Pavol Zverec, Dominik Urbaník, Roman Jakubík, Jozef Majerík, Repčáková-Heglasová, Eva Kullová, Tomáš Mravec, Pavol Matyšák, Jozef Michalík, Štefan Turiak, Anton Kajánek, Richard Čič, Libuša Comorková, Jana Liščáková, Milan Delinčák, Alojz Matyšák, Alojz Kováčik, Milan Poláček, Jozef Šamaj, Jozef Čišecký, Jarmila Nekorancová, Stanislav Kováčik, Miroslav Šperka, Pavol Goralka, Iveta Baculáková a Rado Petrek.
Stanislav Grečmal Predseda klubu FK Polom Raková

foto_turnaj

Memoriál Ľudovíta Heglasa

V rámci projektu Common partners´ days podporeného Medzinárodným Višegrádskym fondom, sa v nedeľu 01.09.2012 konalo  podujatie s medzinárodnou účasťou družstiev „Memoriál Ľudovíta Heglasa“. Po príhovore a otvorení súťaže predsedom DHZ Raková Ľudovítom Kováčikom,  privítal  starosta obce Mgr. Anton Heglas  okrem družstiev zo Slovenska i hostí z družobnej obce Milíkov z Českej republiky a z Leśnej z Poľskej republiky.  V dobrej nálade podporenej krásnym počasím sa družstvá pustili do boja o trofeje i finančné ocenenia. Po vyhodnotení a odovzdaní cien sa začala hudobno-tanečná zábava až do neskorých večerných hodín. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k hladkému priebehu akcie, najmä rodine Heglasovej za finančnú podporu akcie a  členom DHZ Raková. Víťazom srdečne blahoželáme!