Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041/4341055
MAIL: rakova@rakova.sk

Vyberte váš jazyk

Osobnosti obce

Obec Raková sa pýši aj svojimi rodákmi. K najvýznamnejším patrí Ján Palárik (*27. 4. 1822, †7. 12. 1870), katolícky kňaz, dramatik, publicista a organizátor národného života. Na jeho počesť sa v obci od roku 1968 koná národná divadelná prehliadka Palárikova Raková a ďalšie spomienkové podujatia. Jeho meno nesie aj miestny kultúrny dom, pamätná izba i cirkevná základná škola. Pamätníky a busty J. Palárika sú umiestnené v centre obce, v kultúrnom dome, v miestnej škole i na mieste, kde stál jeho rodný dom. V súvislosti s jeho životom a dielom obec nadviazala a rozvíja priateľské kontakty a intenzívnu spoluprácu s obcami, kde Palárik počas svojho života pôsobil (Majcichov, Starý Tekov, Hronské Kľačany, Štiavnické Bane a Budapešť).

V Rakovej sa narodil aj popredný slovenský maliar, monumentalista, Milan Mravec (*6. 1. 1938, † 6. 1. 2004) a známy operný spevák Alojz Harant. V obci žije a pôsobí aj jediná kysucká insitná maliarka Irena Zemaníková.


Kultúra

Na kultúrnom živote obce sa významnou mierou podieľa ženská folklórna skupina Rakovanka a miestne základné a materské školy, ktoré organizujú rôzne podujatia, koncerty a výstavy.

Dlhoročnú aktívnu činnosť rozvíjajú v obci aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru (rok zal. 1926), ktorí prezentujú svoje zásahové umenie a pohotovosť v rámci populárnych Hasičských dní a tradičnej medzinárodnej súťaže hasičských družstiev Memoriál Ľudovíta Heglasa (od r. 1999). Miestni záhradkári a ovocinári sa každý rok môžu pochváliť svojou bohatou úrodou počas veľkej výstavy ovocia a zeleniny.


Šport

S menom obce sa už od roku 1946 spája aj pôsobenie agilných športových klubov. Miestni futbalisti si okrem zápasov v ligovej súťaži každoročne zmerajú svoje sily aj v rámci Medzinárodného futbalového turnaja O pohár starostu obce. Športového ducha obce udržiavajú aj turisti, ktorí popri iných aktivitách organizujú od roku 1993 tradičný novoročný výstup na Veľký Polom. Obidva kluby sú pomenované práve podľa tohto horského masívu. Rozvíjaniu a podpore športu a pohybových aktivít detí i dospelých slúžia nielen mnohé okolité romantické zákutia, lesné či riečne zátišia a horské chodníčky, ale aj nové futbalové ihrisko, nedávno vybudovaný Areál zdravia s detským ihriskom a tenisovými kurtami.

 

zskasociaciatespolommspalarik

euresmojekysuceocrzemanikovazs palarikazs milana mravca