Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, aké možnosti má obec na riešenie problému voľne sa pohybujúcich psov v našej obci. Ľudia si zakúpia psov a voľne ich nechajú behať po ulici, neprejde jediný deň, čo by som na prechádzke so synom nestretla niekoľkých psov, každý deň vyháňam psov zo záhrady, vyjdem pred dom na ulicu a tam do mňa skočí pes... Toto nie je o tom, že niekomu utečie výnimočne pes zo záhrady, ale o tom, že ľudia úmyselne psov vypúšťajú von, pričom je naozaj len otázka času, kedy niekomu ten pes ublíži.

Myslím si, že s týmto má problém veľa obyvateľov našej obce, takže by ma zaujímalo, ako sa dá uvedená situácia riešiť, či má obec nejaké možnosti, ako zakročiť voči majiteľom týchto psov, resp. riešenie túlavých psov bez majiteľov.
Z vlastnej skúsenosti viem, že požiadanie susedov, aby psa nepúšťali na ulicu, nemá bohužiaľ žiadny efekt.

Odpoveď:

Voľný pohyb psov po verejných priestranstvách je zakázaný. Pre samosprávu je to dosť pálčivý problém, nakoľko nemáme obecnú políciu, ktorá by to postihovala priamo na mieste blokovou pokutou. Pri správnom konaní o uložení pokuty je na strane obce dokázať, koho pes je a kto sa priestupku dopustil. Túto situáciu komplikuje zrušený zákon o povinnom čipovaní psov a mačiek, ktorý pôvodne prikazoval opatriť každé zviera identifikačným čipom, čo by pre samosprávu ale aj pre organizácie zabezpečujúce odchyt psov pomohlo identifikovať majiteľa. Pokiaľ viete o občanovi, ktorý sa tohto nezákonného konania dopustil, ohláste nám to telefonicky na tel. čísle: 041/4341055 alebo mailom : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..  Čo sa týka túlajúcich sa psov: obec Raková má podpísanú zmluvu o odchyte túlavých psov a mačiek. Po nahlásení sú psy a mačky odchytené a umiestnené do útulku.