Vandalizmus a výtržníctvo je celospoločenský problém a nevyhýba sa i našej obce. Sprejerské nápisy, nedávno i s hákovými krížmi, búranie farského plotu, rozbíjanie okien Cirkevnej základnej školy Jána Palárika, poškodzovanie dopravných značiek a naposledy i opakované ničenie vývesných skriniek pred obecným úradom nás inšpirovalo k príprave projektu v oblasti prevencie kriminality s názvom: Stop anonymite podporujúcej kriminalitu a výtržníctvo pomocou výchovy žiakov a kamerového systému Obce Raková.

O finančnú pomoc sme požiadali Radu vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality a táto nám poskytla dotáciu vo výške 5 tisíc Euro.
V súčasnosti prebieha výber dodávateľa kamerového systému a príprava inštalácie kamier. Z hľadiska častého výskytu vandalizmu a páchania trestnej činnosti sme sa rozhodli inštalovať kamery v priestoroch pred obecným úradom, Kultúrnym domom Jána Palárika, Cirkevnou základnou školou Jána Palárika, na ceste k cintorínu a IBV Rakovka a na autobusovej zastávke pri zdravotnom stredisku. Tieto kamery budú prenášať signál do monitorovacieho strediska cez multifunkčnú optickú sieť, ktorú obec v súčasnosti využíva na šírenie káblovej televízie. Táto optická sieť umožňuje do budúcna kedykoľvek meniť polohu kamier v rámci celej obce, ako i rozširovať kamerový systém i do ďalších lokalít.
V oblasti preventívno-výchovných aktivít sa zameráme predovšetkým na žiakov vyšších ročníkov našich škôl. V spolupráci s preventistkou Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Čadci uskutočníme semináre a besedy v školách. Poskytneme tak deťom informácie a rady ako sa nestať páchateľom  priestupkov a trestných činov, ako sa správať v záťažových situáciách, kam sa obrátiť o pomoc a podobne.
V spolupráci s Obvodným oddelením Policajného zboru v Čadci, zástupcami škôl a združení rodičov uskutočníme preventívne kontroly v pohostinstvách a baroch obce.
Pri realizácii projektu privítame každú iniciatívu občanov, ktorá pomôže k zvýšeniu bezpečnosti a môže zabrániť nežiadúcim prejavom vandalizmu a výtržníctva.

Anketová otázka:
Kde by ste navrhovali umiestniť kameru kamerového systému obce a prečo?

Odpoveď doručte písomne osobne na obecný úrad, poštou na adresu Obecný úrad, 023 51 Raková 140, alebo mailom na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Očakávame nie len „seriózne“ ale predovšetkým vtipné odpovede, ktoré odmeníme. Výsledky ankety zverejníme na www.rakova.sk ako i v priestoroch obecného úradu.
Ing. Miroslav Mareček, koordinátor projektu