×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/rakova.sk/web/images/galeria/Tanzania
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Tanzania

 

 

 

Vzácna návšteva z africkej Tanzánie v Rakovej a na Kysuciach

V stredu 24. júla 2013 sme mali možnosť v Rakovej privítať vzácnu návštevu pána Benjamina Williama Mkapa exprezidenta Tanzánie spolu s manželkou pani Anna Mkapa a ich 4-člennou osobnou ochrankou. Týchto vzácnych hostí, ktorí boli v našej obci a vôbec na Kysuciach prvýkrát, sprevádzali páter Andrzej Urbański, SDS bývalý generálny predstavený rehole salvatoriánov (r.1999-2012), od roku 2012 čestný občan našej obce, ďalej páter Zdzislaw Tracz, SDS ekonóm generálneho domu salvatoriánov v Ríme, tiež veľadôstojný pán Piotr Sadkiewicz farár z poľskej obce Leśna pri Źywci a ešte pán Jozef Urbański z Leśnej.

 

Pán exprezident aj s manželkou prišli na jednodňovú návštevu Kysúc počas svojho 7-dňového pobytu v obci Leśna, kde sa zúčastnili na oslavách 40. kňazského jubilea ich dlhoročného priateľa pátra Andrzeja Urbańskeho, SDS, ktorý v rokoch 1973 – 1993 pôsobil ako misionár v Tanzánii.

 

Pán Benjamin Mkapa bol prezidentom Tanzánie počas dvoch volebných období v rokoch 1995 – 2005 ako v poradí tretí prezident v novodobých dejinách tejto samostatnej krajiny. Skôr ako bol zvolený za prezidenta, v rokoch 1977 – 1980 zastával post ministra zahraničných vecí, v rokoch 1980 – 1983 pôsobil ako minister informácií a kultúry a v r. 1984 – 1990 opäť zastával úrad ministra zahraničných vecí, v r. 1990 – 1992 bol ministrom pre informácie a vysielanie a v rokoch 1992 – 1995 pracoval ako minister pre vedu, technológiu a vysokoškolské vzdelávanie. Krátku dobu pôsobil aj ako veľvyslanec Tanzánie v USA i ako vysoký komisár v Kanade. Aj keď už má dôchodkový vek, v novembri tohto roku bude mať 75 rokov, je naďalej veľmi aktívny. Je predsedom medzivládnej organizácie rozvojových krajín „South Centre“ so sídlom v Ženeve. Je držiteľom niekoľkých čestných doktorátov.

 

Po slávnostnom privítaní v dopoludňajších hodinách na Obecnom úrade v Rakovej starostom obce Mgr. Antonom Heglasom a vzájomnom zoznámení sa rozvinula živá diskusia o živote a dianí v našej obci. Páter Andrzej Urbański ukázal naším hosťom listinu, ktorá je dokumentom o jeho čestnom občianstve v našej obci a tú nosil ako cestovný doklad po celý deň všade so sebou, aby sa mohol pochváliť, že aj on je Kysučan .

 

Na pravé poludnie pán starosta Mgr. Anton Heglas, a dvaja tlmočníci – Mgr. Pavol Kulla a Mgr. Martin Golis spolu s našimi hosťami vyrazili za spoznávaním niektorých zaujímavostí nášho regiónu. Ako prvú sme navštívili obec Stará Bystrica, kde nás milo privítal pán Pavol Bartek, zástupca starostu obce spolu s ostatnými zamestnancami. Po krátkom predstavení histórie a súčasnosti tejto obce a malom občerstvení v zasadacej miestnosti obecného úradu sme sa presunuli na námestie. Tu nám podali zaujímavý výklad o jedinečnom slovenskom orloji a o 13.00 hodine mali naši hostia možnosť pozrieť si orloj v pohybe. Po spoločnom fotografovaní a krátkej zastávke pred sochou sv. Michala archanjela na rínku sv. Michala sme dostali pozvanie na spoločný obed v miestnej Obľúbenej reštaurácii. Posilnení dobrým obedom sme poďakovali našim skvelým hostiteľom za milé prijatie a obohacujúci program a vzájomným obdarovaním malými spomienkovými darčekmi sme sa pobrali na našej ceste po Kysuciach o pár kilometrov ďalej.

 

V Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke nás už očakával pán riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci MVDr. Miloš Jesenský, PhD. a pani Janka Berešová vedúca správy Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke spolu so svojimi spolupracovníkmi. Pre našich hostí pripravili naozaj bohatý program v areáli múzea. Privítanie v novovybudovanej staničke spojené videoprojekciou a malým občerstvením jablkovými koláčikmi. Jazda historickým vláčikom ťahaným parnou lokomotívou bola pre hostí nevšedným zážitkom, tiež vystúpenie heligonkárov a ukážka drotárskeho umenia ako aj prehliadka niektorých historických obydlí v areáli múzea. Hostia si okrem príjemných spomienok odniesli aj niekoľko výrobkov z drôtu, ktoré im budú pripomínať Kysuce v ich africkej domovine. Na rozlúčku si s našimi hostiteľmi v skanzene vymenili drobné darčeky.

 

Za príjemne prežitý deň sme ďakovali na spoločnej večernej svätej omši v kostole Narodenia Panny Márie v Rakovej, ktorú celebroval pán farár Mgr. Roman Skolozdra spolu s prítomnými kňazmi z Poľska. Za veľkej účasti veriacich sme v závere sv. omše spoločne zablahoželali pátrovi Andrzejovi Urbańskemu k jeho 40. kňazskému jubileu s kyticou zo štyridsiatich bielych šípových ruží s venovaním od členov ružencových spoločenstiev v Rakovej. Krojované speváčky venovali pátrovi nádhernú pieseň, pri ktorej sa mu vtlačila aj slza do oka. Po svätej omši pokračovalo stretnutie s našimi hosťami spoločným agapé – pohostením v zasadacej miestnosti Obecného úradu v Rakovej. Pán prezident Benjamin Mkapa poďakoval občanom Rakovej za svedectvo viery, ktoré mal možnosť prežiť na večernej svätej omši i za prijatie v našej obci. Počas príjemného večera v neformálnych rozhovoroch sme vzájomne spoznávali spôsob života v našich krajinách. Pri rozlúčke sme našich hostí obdarovali malými darčekmi, ktoré im budú pripomínať stretnutie v Rakovej a popriali šťastný návrat do ich domovov.

 

Mgr. Mária Bzdilíková, poslankyňa OZ v Rakovej.

 

{gallery}galeria/Tanzania{/gallery}