×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/rakova.sk/web/images/galeria/svetom
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/svetom
Kysucké drotárske tradície
,,Svetom moje svetom...“
Novembrové večery bývajú dlhé, chladné a tmavé. Väčšinou ich trávime doma pri teplom kozube a pri televíznom programe.
V sobotu, 17. novembra 2012 ožila obec Raková starodávnymi  zvyklosťami drotárov.  Deti a mládež pôsobiace v Centre voľného času  Raková si pripravili celovečerný program s názvom  „Svetom moje svetom...“ s podtitulom  „Ja malý džáreček...“ V programe sa predstavili rôzne ľudové  a hudobno-dramatické súbory a interpreti. Vystúpením detského súboru Púpavienky sme sa vrátili  späť do doby, keď  na Kysuciach medzi hlavnú obživu patril drotársky chlebík. Návštevníci mali možnosť dozvedieť sa, kto to bol „džáreček“ a ako ťažko si zarábali drotári na svoju každodennú obživu.
Smutné scény rozlúčky rodín so svojim otcom nám priblížila mládež pôsobiaca v divadelno-hudobnom súbore Ďuma.
Programom nás sprevádzali  za doprovodu heligónky nádherné hlasy v podaní Janka Holeščáka a Zuzany Gacíkovej. K dobrej nálade  svojím vystúpením prispeli tiež mažoretky Ella a hudobná skupina súrodencov Jopčíkovcov.
Publikum sa aktívne zapájalo do programu prostredníctvom rôznych súťaží. Program vyvrcholil tanečnou zábavou, ktorá nasledovala po losovaní tomboly.
Občerstvenie sa nieslo v duchu života kysuckých drotárov. Okrem iného sa  podával  chlebík s bravčovou masťou, škvarkami a cibuľkou.
Bolo nádherné pozorovať ako sa spolu stretli a dokázali zabávať všetky vekové generácie. Odkaz drotárov a ich neľahkého života  tak ostáva stále medzi nami a dúfajme, že drotárske piesne ako „Ja som drotár z horných Kysúc“ či  „ Hrnce, misky, dajte drótovať gazdinky“ budú nám starším ale najmä deťom pripomínať zvyky predkov nášho rodného kraja.
Ďakujeme starostovi obce, p. Mgr. A. Heglasovi, pracovníkom OKVS Raková, všetkým spolupracovníkom CVČ Raková za pomoc pri organizácií. Poďakovanie tiež patrí všetkým účinkujúcim a najmä návštevníkom, ktorí svojou prítomnosťou prispeli k vynikajúcej atmosfére, ktorá sa niesla celým večerom.
Kolektív CVČ Raková
Novembrové večery bývajú dlhé, chladné a tmavé. Väčšinou ich trávime doma pri teplom kozube a pri televíznom programe. V sobotu, 17. novembra 2012 ožila obec Raková starodávnymi  zvyklosťami drotárov.  Deti a mládež pôsobiace v Centre voľného času  Raková si pripravili celovečerný program s názvom  „Svetom moje svetom...“ s podtitulom  „Ja malý džáreček...“ V programe sa predstavili rôzne ľudové  a hudobno-dramatické súbory a interpreti. Vystúpením detského súboru Púpavienky sme sa vrátili  späť do doby, keď  na Kysuciach medzi hlavnú obživu patril drotársky chlebík. Návštevníci mali možnosť dozvedieť sa, kto to bol „džáreček“ a ako ťažko si zarábali drotári na svoju každodennú obživu.Smutné scény rozlúčky rodín so svojim otcom nám priblížila mládež pôsobiaca v divadelno-hudobnom súbore Ďuma.Programom nás sprevádzali  za doprovodu heligónky nádherné hlasy v podaní Janka Holeščáka a Zuzany Gacíkovej. K dobrej nálade  svojím vystúpením prispeli tiež mažoretky Ella a hudobná skupina súrodencov Jopčíkovcov.Publikum sa aktívne zapájalo do programu prostredníctvom rôznych súťaží. Program vyvrcholil tanečnou zábavou, ktorá nasledovala po losovaní tomboly.Občerstvenie sa nieslo v duchu života kysuckých drotárov. Okrem iného sa  podával  chlebík s bravčovou masťou, škvarkami a cibuľkou.Bolo nádherné pozorovať ako sa spolu stretli a dokázali zabávať všetky vekové generácie. Odkaz drotárov a ich neľahkého života  tak ostáva stále medzi nami a dúfajme, že drotárske piesne ako „Ja som drotár z horných Kysúc“ či  „ Hrnce, misky, dajte drótovať gazdinky“ budú nám starším ale najmä deťom pripomínať zvyky predkov nášho rodného kraja.Ďakujeme starostovi obce, p. Mgr. A. Heglasovi, pracovníkom OKVS Raková, všetkým spolupracovníkom CVČ Raková za pomoc pri organizácií. Poďakovanie tiež patrí všetkým účinkujúcim a najmä návštevníkom, ktorí svojou prítomnosťou prispeli k vynikajúcej atmosfére, ktorá sa niesla celým večerom.
Kolektív CVČ Raková
{gallery}galeria/svetom{/gallery}