shutterstock 118891501

Blíži sa Nový rok a to je čas zvýšeného výskytu nečakaných intenzívnych zvukov z nepreberného množstva zábavnej pyrotechniky. Strach z ohňostrojov patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce fóbie psov. Pes má niekoľkonásobne citlivejší sluch ako človek a hlasný, nepredvídateľný zvuk spolu s náhlym svetlom môže byť desivý aj pre inak sebavedomého psa. Strach z ohňostrojov, či iných hlasných zvukov nie je typický len pre domáce zvieratá.

V rámci živočíšnej ríše je strach normálnou reakciou na ohrozenie a je určený na ochranu zvieraťa pred poškodením. Fóbia je opakujúci sa, nadmerný a iracionálny strach. Strach alebo fóbia z petárd, či ohňostroja sa u psa môže vyvinúť v ľubovoľnom veku a nezáleží ani na plemene. Všeobecné obavy sa u psov môžu začať rozvíjať po jednej desivej udalosti, alebo postupne v čase. Strach sa u psa posilňuje, ak sú stimuly časté. Obvykle si psi zvyknú spájať a zovšeobecňovať aj ďalšie podobné zvuky, preto často psy s fóbiou z hromov sa časom začnú báť aj zvukov dažďa alebo vetra. A aké sú teda odporúčania odborníkov?

Nemeňme svoje správanie. Mnoho ľudí rozmaznáva a utešuje svojich miláčikov keď sa boja. Miesto zmiernenia obáv však pes nadobudne pocit, že situácia je ešte horšia ako predpokladal. Rečou tela dajme psíkovi najavo, že nie je dôvod báť sa. Takisto pri nežiaducom správaní psa neokrikujme, bude ešte viac nervózny. Ignorujme nechcené správanie a odmeňujme ho, keď je pokojný.
Pokúsme sa prehlušiť ohňostroj pokojnou hudbou, zavrime okná a zatiahnime závesy, alebo žalúzie.
Ak sa pes cíti istejšie v pelechu, pod posteľou, alebo v inom podľa neho bezpečnom úkryte, nenúťme ho opustiť toto miesto.
Pokiaľ sa v inkriminovanom čase nachádzame so psom vonku, ubezpečme sa, či má obojok upevnený tak, aby sa z neho nemohol vyvliecť a pomaly sa snažme vzdialiť od zdroja hluku.

Ak sa Vám psík stratil, kontaktuje útulok zvierat a nahláste im ho. Je veľmi dobré pripojiť aj fotografiu. Aj keď čipovanie psov nie je povinné, pre rýchlejšie identifikovanie psa je to výhodnejšie. Pokiaľ sa pes voľne túla po verejných priestranstvách obce, obec je povinná podľa zákona psa odchytiť a umiestniť do útulku. Náklady na odchyt vo výške 50€ sú pri vrátení psa majiteľovi následne vyúčtované .